BLOG

Apteczka na spływie kajakowym

/ 0 komentarzy / w Sprzęt i ekwipunek
Apteczka na spływie kajakowym

Apteczka jest absolutnie koniecznym elementem wyposażenia na każdym spływie kajakowym, bez względu na to czy jest to kilkugodzinna wycieczka czy wielodniowa wyprawa. Płynąc kajakiem często oddalamy się od cywilizacji, dróg i zawsze powinniśmy być przygotowani choćby na opatrzenie skaleczenia.

Na wodzie apteczka powinna płynąć w ostatnim kajaku – w razie potrzeby nie szukamy jej nerwowo, tylko czekamy na zamykającą szyk osadę. Na biwakach również musi być łatwo dostępna, najlepiej jeśli opiekuje się nią jedna osoba.

Apteczka musi być wodoodporna. Dobrze jeśli zrobiona jest ze sztywnego materiału. Idealnie sprawdzają się tu niewielkie hermetyczne beczki. Korzystając z nich mamy pewność, że zawartość pozostanie sucha, nawet podczas wywrotki i nie ulegnie zgnieceniu. Przed spływem musimy sprawdzić czy nasze medykamenty są kompletne i czy nie są przeterminowane.

W spływowej apteczce powinny się znaleźć między innymi materiały opatrunkowe (bandaż, gaza, plastry), środki odkażające (przynajmniej woda utleniona), leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (pyralgina, polopiryna, apap), środki łagodzące oparzenia słoneczne (np. Panthenol) coś na alergię (wapno, Allertec) oraz rękawiczki jednorazowe i małe nożyczki.

Na szczęście nie na każdym spływie kajakowym uciekanie się do pomocy leków jest konieczne. Jeśli już jednak taka sytuacja zaistnieje, zadbajmy o to by apteczka mogła dobrze spełnić swą rolę.

Fundusze UE