BLOG

Czym jest odwój?

/ 0 komentarzy / w Bezpieczeństwo
Czym jest odwój?

Odwój powstaje tam gdzie rzeka pokonuje uskok dna. Jest silnie natlenioną masą wody krążącą w postaci poziomego walca. Niektóre odwoje nie są szczególnie przerażające i są wykorzystywane do zabawy lub ćwiczeń, choćby w kajakowym rodeo. My zajmiemy się dziś tymi najbardziej niebezpiecznymi– regularnymi odwojami o głębokiej cyrkulacji powstającymi za sztucznymi progami.

Progi naturalne są nieregularne, często nie na całą szerokość rzeki, woda przepływa przez nie w różny sposób. Dla kajakarza to dobra sytuacja gdyż dużo łatwiej może pokonać powstały za progiem odwój. Prawda jest bowiem taka, że od wysokości progu ważniejsze jest to co się dzieje za nim. Sztuczne progi przegradzają całe koryto a ich regularny kształt powoduje powstanie śmiertelnie niebezpiecznego odwoju. Pułapka polega na tym, że woda spada, odpływa przy dnie po czym wraca przy powierzchni w stronę progu. Dodatkowo jest silnie natleniona, co zmniejsza jej gęstość i znacznie utrudnia płynięcie. Taki regularny walec wirujący poziomo za progiem, może być na tyle silny, że zatrzyma nawet wybornego pływaka na… wieczność. Nawet przy głębokości nieprzekraczającej 1,5m. Znane są przypadki utonięcia osób spieszących na ratunek uwięzionym w odwoju lub takich, które wpływały w odwój wpław kąpiąc się poniżej progu.

Istnieje kilka sposobów ratowania osób uwięzionych w odwoju, na przykład za pomocą rzutki rękawowej , liny rozciągniętej w poprzek nurtu, łańcucha łodzi, „człowieka żaby” lecz nie będą one nam potrzebne gdy dopilnujemy, by nikt nie znalazł się w wodzie poniżej progu. Oznacza to jedno: NIE PŁYWAMY sztucznych przeszkód, progów, jazów. Kajaki musimy przenieść brzegiem. Dobra informacja jest taka, że na nizinnych rzekach niebezpiecznych odwojów jest stosunkowo niewiele.

Ulotka na temat odwoju

 

Fundusze UE