BLOG
Jak wsiadać do kajaka?
Kajaki turystyczne to najczęściej stabilne łódki, które wbrew pozorom trudno wywrócić. Bliski kontakt z wodą może się jednak zdarzyć już przy wsiadaniu do kajaka. Wypadki tego typu są potem pretekstem do niekończących się kpin, więc warto ich uniknąć. Bardzo często do pierwszych wywrotek na spływie dochodzi, nie przy pokonywaniu przeszkód, a przy wsiadaniu do kajaka.
Do kajaków rekreacyjnych wsiada się na wodzie, a nie na brzegu!
Kiedy zsuwamy kajak do wody, dziób jest już w wodzie a rufa opiera się jeszcze o ląd, kajak jest bardzo chybotliwy i łatwo go uszkodzić.Do wsiadania łódka musi być zwodowana, najlepiej równolegle do brzegu, dziobem pod prąd. Dobrze jest wybrać miejsce gdzie woda jest w miarę płytka – maksymalnie do kolan.
Wsiadając do kajaka musimy przede wszystkim obniżyć swój środek ciężkości, pogłębiając przysiad. Jedną nogę stawiamy w kokpicie na osi kajaka, druga pozostaje w wodzie przy burcie. Trzymamy się obręczy kokpitu, co zapewnia nam oparcie i jednocześnie stabilizuje kajak. Możemy się tez trzymać opartego za plecami wiosła. Opuszczamy szacowne siedzenie i w końcu zajmujemy wygodną pozycję, druga noga dołącza do pierwszej.
Pozostałe sposoby wsiadania do kajaka
Przy wsiadaniu do kajaka po wiośle drążek opiera się o kokpit a jedno z piór o brzeg lub pomost. Kucamy, lub siadamy na brzegu jedną ręką dociskając drążek wiosła do kokpitu, drugą opierając na wiośle zapartym o brzeg. Ciężar całego ciała przenosimy na ramiona a pośrednio na drążek wiosła, co stabilizuje kajak i pozwala odnóża i odwłok zgrabnie przenieść na siedzenie kajaka. Na koniec przekładamy wiosło do przodu.
Istnieje jeszcze inny sposób wsiadania do kajaka, również na płytkiej wodzie. Ustawiamy kajak między nogami. Stojąc dokładnie nad siedziskiem, przytrzymujemy wiosło za plecami drążkiem oparte o górną część kokpitu, po czym pomału opuszczamy ciało siadając w kajaku i w końcu przekładając nogi z wody do kajaka.
Niewprawnym kajakarzom można przytrzymać kajak, pamiętając, że nikt nie zapewni stabilności łódce, do której wsiadamy na wyprostowanych nogach, stawiając je na dnie tuż przy burcie. Kajak oczywiście lekko się chwieje na wodzie, ale jeśli ostrożnie do niego wsiadamy naprawdę daleko mu do wywrócenia się. Początkującym kajakarzom polecamy łatwą rekreacyjną trasę na spływ jednodniowy.
W wielu miejscach przeczytać można, jak wspaniale wsiada się z pomostu. Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą tezą. Zdecydowanie łatwiej wsiąść do kajaka brodząc w płytkiej wodzie. Pomosty mają tę przykrą właściwość, że w środku lata, przy niskiej wodzie są bardzo często wysoko nad lustrem wody. Wsiadanie z nich jest wtedy dużo trudniejsze. Jeśli pomost jest zawieszony nisko nad wodą kajak ustawiamy równolegle do niego a wiosło odkładamy na pomost, ale na tyle blisko by można było go dosięgnąć siedząc już w kajaku. Siedząc na pomoście wkładamy nogi do kajaka ustawiając je na podłużnej osi kajaka, jedną ręką trzymamy kajak za kokpit z tyłu, a drugą dalej podpieramy się na pomoście. Powoli, balansując tak aby stabilizować kajak opuszczamy ciało na siedzenie kajaka, zabieramy wiosło i wychodzimy na nurt. Gdy brzeg jest naprawdę wysoki, najlepiej po prostu poszukać innego miejsca do wodowania kajaków.