BLOG

O poradniku

/ 0 komentarzy / w Kajakiem.pl
O poradniku

Nizinne spływy kajakowe to forma aktywnej turystyki, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna.  Nie ma się temu  co dziwić. Wyjazd na kajaki jest relatywnie tani, nie wymaga wyjątkowej sprawności fizycznej ani doskonalonej latami techniki. Wiosło można chwycić w każdym wieku a pięknych szlaków kajakowych na szczęście w naszym kraju nie brakuje. Jak grzyby po deszczu powstają też firmy, które spływy kajakowe organizują od A do Z, dbając o wygodę swoich klientów.  Można też, mając minimalne doświadczenie, samemu zorganizować kajakową wyprawę. Uczynne Google precyzyjnie podpowie gdzie znajduje się najbliższa wypożyczalnia kajaków, ale…

Jako się rzekło, spływy kajakowe stały się w ostatnich latach dostępne dla wszystkich. Przestały być domeną doświadczonych pasjonatów i bliżej im do turystyki masowej. To oczywiście może tylko cieszyć, gdyż kajaki to piękny sposób na aktywne spędzanie czasu. Pojawił się jednak problem. Niektórzy spływowicze nie posiadają choćby elementarnej wiedzy z zakresu kajakarstwa nizinnego a wybierając się na spływ kajakowy bez podstawowych informacji narażają się na niewygodę lub wręcz niebezpieczeństwo.  Daleki jestem od straszenia czy zniechęcenia do kajaków. Uważam po prostu, że zawsze lepiej jest coś wiedzieć niż nie wiedzieć.

Strona poradnik-kajakowy.pl powstała z myślą o tych, którzy są zupełnie „zieloni” a ciągnie ich na kajaki, ponieważ  wpisy od początku były tworzone przez ekipę kajakiem.pl to w 2016 roku poradnik został zintegrowany ze stroną www.kajakiem.pl. Poradnik został pomyślany jako zbiór odpowiedzi na proste pytania o spływy kajakowe. To swoiste ABC i absolutne podstawy dla tych, którzy pierwszy raz wybierają się na kajaki. Znajdą tu porady dotyczące ekwipunku, zasady bezpieczeństwa, informacje pomocne przy wyborze wypożyczalni kajaków. Jednym słowem: spływy kajakowe w pigułce.

Jednym z tematów, którymi zajmuję się na stronie jest ekwipunek. Podpowiadam jakie ubranie najlepiej zabierać na spływy kajakowe (do kajaka, na biwak, do spania), jakie buty będą najodpowiedniejsze. Sprzęt turystyczny- co na pewno się przyda a co możemy sobie darować.  Jak zabezpieczyć nasz dobytek przed wodą? W co się spakować i jak zapakować kajak? Pamiętajmy, że sprzęt nieodpowiedni, mokry czy utopiony może popsuć każdy wyjazd na kajaki.

Kajaki są chyba najmniej urazową formą rekreacji, jednak i tu należy dmuchać na zimne. Dlatego dowiemy się między innymi  czym jest szyk płynięcia, jak omijać przeszkody, jak zachować się w przypadku wywrotki. Dlaczego nie pływa się sztucznych progów i czym jest odwój. Do czego służy rzutka i jak wyposażyć apteczkę na spływ kajakowy.  Bezpieczeństwo nasze i pozostałych członków grupy, zwłaszcza  jeśli występujemy w roli organizatora, zawsze powinno być sprawą podstawową.

Wybierając się na kajaki musimy też wybrać odpowiednią ofertę. Sprawdzić co zapewnia organizator, czy działa legalnie, jakim sprzętem dysponuje, czy dzienne etapy są odpowiednie dla wszystkich członków naszej grupy, jak daleko musimy jechać nad rzekę. Dziecko w kajaku? Czemu nie! Na spływy kajakowe możemy pojechać z dziećmi, jednak wtedy wnikliwiej przestudiujmy dostępne informacje.

Jeśli porady wydają Ci się niekompletne, czegoś na stronie brakuje, dostrzegłeś błędy, chcesz coś zasugerować – napisz. Wszystkie uwagi będą bardzo pomocne w dalszej pracy nad poradnikiem kajakowym.

Fundusze UE