BLOG

Raz jeszcze o tym, w co się ubrać na kajaki

/ 0 komentarzy / w Sprzęt i ekwipunek
Raz jeszcze o tym, w co się ubrać na kajaki

Nizinne spływy kajakowe to forma aktywności uprawiana głównie latem. W związku z tym dopasowanie odzieży na tego rodzaju wycieczkę nie powinno być problemem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Najczęściej pływamy kajakiem w koszulce z krótkim rękawem i krótkich spodenkach wychodząc z założenia, że lepiej mieć mokre krótkie spodnie niż długie. Obecnie na rynku dostępna jest odzież z przewiewnych, syntetycznych i jednocześnie oddychających materiałów, w którą warto się zaopatrzyć planując częste uczestnictwo w spływach lub dłuższą wyprawę kajakiem. Pamiętajmy, że tkaniny z naturalnych włókien takich jak bawełna schną bardzo długo podczas gdy wszelkie materiały syntetyczne wysychają szybciej i, jak w przypadku polaru, „grzeją” nawet gdy są mokre. Tak więc swetry, koszule flanelowe czy dżinsy zupełnie się nie nadają do pływania kajakiem.

Podczas upałów należy koniecznie pamiętać o nakryciach głowy – najlepiej z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych. Oczywiście należy też zabrać kostium kąpielowy czy kąpielówki ale płynięcie w nich, podczas gdy jest to nasza pierwsza w sezonie styczność ze słońcem może zakończyć się dotkliwymi poparzeniami, więc dawkujmy sobie słońce z umiarem. Nieodzowne jest zaopatrzenie się w kremy z filtrami UVA i UVB. Na kajakach często przydaje się cienka, przewiewna koszula czy tunika z długim rękawem w celu zakrycia przedramion podrażnionych słońcem.

Kolejna kwestia to obuwie do pływania kajakiem. Wszelkiej maści klapki czy japonki nie sprawdzają się zupełnie i mają tendencję do odpływania przy pierwszej nadarzającej się okazji . W trakcie spływu może się zdarzyć, że będziemy musieli wysiąść z kajaka do wody, kajak przenieść lub przeciągnąć w nurcie rzeki. Może też przytrafić się „szybkie acz niespodziewane opuszczenie kajaka” czyli wywrotka zwana „kabiną”. Z tych powodów lepiej ubrać obuwie na stałe przytwierdzone do stóp – w tej roli świetnie sprawdzają się sandały, buty do sportów wodnych czy nawet zwykłe trampki, których nie szkoda nam będzie zmoczyć.

Fundusze UE