BLOG

Single na spływach

/ 0 komentarzy / w Spływy kajakowe
Single na spływach

Wiele osób zadaje mi pytania: Czy mogę jechać na kajaki sam? Czy możemy wybrać się w trójkę skoro kajaki są dwuosobowe? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Tak przy kilkudniowym wynajmie jak i spływach jednodniowych nie jest wymagana parzysta liczba uczestników.

Przy wynajmie kajaków sprawa jest prosta, gdy mamy do dyspozycji kajaki jednoosobowe lub- rzadko spotykane- trzyosobowe, ale nie każda wypożyczalnia kajaków posiada taki sprzęt. Najpopularniejsze są jednak dwójki, co nie jest wcale wielkim problemem. Kajakiem dwuosobowym można spokojnie płynąć samemu. Siada się wtedy z tyłu, różnica jest taka, że jedynki są tylko trochę krótsze. Wiele osób wynajmujących kajaki celowo decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż jest im po prostu wygodniej. Zastrzegam, że płynięcie samemu w kajaku w grupie to nie to samo, co płynięcie samotne, którego z powodów bezpieczeństwa nie rekomenduję.

Przy kilkudniowych spływach, gdy bagaże płyną w kajakach, łatwiej się spakować, gdy w grupie są kajaki dwuosobowe tylko z jednym załogantem. Wsadzamy tam wtedy dodatkową wodę, kuchenkę czy nawet drewno. Wybierając się na dłuższy spływ, rodziny trzyosobowe często chcą płynąć we trójkę w jednym kajaku i zamawiają dla dziecka tzw. dostawkę do kajaka. Na miejscu okazuje się, że przy trzech osobach, w kajaku zostaje niewiele miejsca na bagaże, a przecież bagaży jest więcej niż dla dwóch osób. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie rozmieszczenia osób i bagaży w kajakach.

Na spływy jednodniowe zabieramy tylko podręczny bagaż, więc można płynąc mniejszym kajakiem, albo we trójkę z dzieckiem na dodatkowym siedzonku, przy czym komfort pływania z dzieckiem jako trzecią osobą w kajaku zależy od wieku, wagi i wzrostu dziecka. To co było wygodne z pięciolatkiem raczej nie sprawdzi się w wypadku ośmiolatka 🙂

Bez względu na to ilu was jest możecie się bez obaw wybrać na spływ kajakowy.

Fundusze UE