BLOG

Słońce nad wodą

/ 0 komentarzy / w Bezpieczeństwo, Spływy kajakowe
Słońce nad wodą

Spływy kajakowe to forma aktywności kojarzona z wodą, ale to słońce bardzo często jest źródłem udręki. Na co zwrócić uwagę, by ciesząc się słońcem nie narobić sobie kłopotu?

Pierwsza rzecz to chronić skórę. Płynąc kajakiem narażeni jesteśmy na wielogodzinną ekspozycję na słońce. Bliskość wody, lekka bryza daje często złudne poczucie chłodu i dopiero wieczorem piekąca skóra uświadamia nam, że coś zbagatelizowaliśmy. Dlatego nie wolno nam zapomnieć o regularnym smarowaniu skóry kremem z wysokim filtrem. Smarujemy się zanim wyjdziemy na słońce, a jeśli uzupełniamy warstwę kremu w trakcie płynięcia to do tego celu zdejmujemy kapoki i wierzchnią warstwę ubrania. Szczególnie zabezpieczyć powinniśmy uszy, kark, nos, usta oraz… kolana wraz z przyległościami. Sterczące z kokpitu kolana często bywają pierwszą ofiarą promieni UV, a widok kajakarzy płynących z ręcznikami na poparzonych nogach wcale nie jest taki rzadki. Osoby z jasną karnacją są szczególnie podatne na poparzenia słoneczne i przy dużej ekspozycji na słońce sam krem to może być mało, dlatego warto mieć ze sobą coś do osłonięcia ramion (cienka koszula, chusta) i nóg. Jeśli już zdarzyło nam się oparzenie słoneczne koniecznie posmarujmy skórę odpowiednim preparatem, który powinniśmy znaleźć w spływowej apteczce np panthenolem. Przed zgubnym skutkiem nadmiernego opalania w szczególności chronić powinniśmy dzieci.

Druga rzecz to oczy. Najlepszym sposobem na ochronę oczu są oczywiście odpowiednio dobrane okulary z filtrem UV. Koniecznym elementem ubioru jest też czapka z daszkiem lub- gwarantujący najlepszą ochronę- kapelusz z szerokim rondem. Promieniowanie słoneczne bywa przyczyną oparzenia spojówek objawiającego się zaczerwienieniem, łzawieniem i pieczeniem zaś u dzieci może nawet doprowadzić do uszkodzenia siatkówki.

I jeszcze jedna odsłona słonecznego horroru: przegrzanie mające w skrajnych przypadkach formę udaru. Jeśli zaczynasz się dziwnie zachowywać, masz zaburzenia równowagi, nudności, głowa boli, tętno przyspiesza, skóra wysusza zaprzestań wysiłku, schroń się w cieniu, schłodź i nawodnij ciało. Do udaru dochodzi najczęściej przez nieosłanianie głowy i karku i zapominanie o konieczności przyjmowania płynów. W upalne dni można się ochłodzić w rzece lub chociaż schłodzić głowę zakładając mokrą czapkę. Regularne picie wody jest absolutnie niezbędne podczas intensywnego wysiłku przy wysokich temperaturach. Wody, moi Drodzy, wody! W końcu kajakarstwo to sport wodny.

Fundusze UE