BLOG
Spływ jednodniowy – jak się przygotować?
Wybierasz się na parogodzinny spływ? Sprawdź o czym zapomniałeś…
W jednym miejscu zgromadziliśmy najbardziej podstawowe informacje o tym co zabrać i jak się przygotować do krótkiego jednodniowego spływu rekreacyjnego . Wpis dedykujemy uczestnikom spływów, którzy mają już zaplanowany swój spływ i nie muszą zajmować się planowaniem trasy, szczegółami logistycznymi, wyborem sprzętu itp. Życzymy miłej lektury i udanego spływu:)
Jak się ubrać?
Gdy planujemy spędzić w kajaku kilka godzin należy dobrze przemyśleć dobór odzieży. Przede wszystkim ubrania należy dostosować do pory roku i panującej/ prognozowanej pogody.
Latem najlepiej założyć kostium kąpielowy lub kąpielówki, na to krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem lub cienką i przewiewną tunikę lub koszulę z długim rękawem. Ubrani w ten sposób mamy gwarancję, że nie poparzy nas słońce, a podczas przerwy w płynięciu będzie można skorzystać z kąpieli w rzece.
Niezbędnym elementami stroju kajakarza są również nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i buty. Nigdy nie wysiadamy z kajaka ani nie brodzimy w rzece boso. Na dnie mogą kryć się pułapki w postaci kawałka szkła, ostrego kamienia czy patyka, które mogą bardzo dotkliwie pokaleczyć stopy. Najlepiej sprawdzają się sandały lub buty do sportów wodnych, więcej na temat butów .
Oczywiście, nawet na jednodniowy spływ, warto zabrać kurtkę przeciwdeszczową lub pelerynę i cienką bluzę (najlepiej polarową), które założymy w razie załamania pogody. Dodatkowe informacje o ubraniu na spływ na różną pogodę.
Podstawowym elementem wyposażenia kajakarza jest kamizelka asekuracyjna. W razie wywrotki pomaga utrzymać się na wodzie, jednak żeby spełniała swoją funkcję musi być ubrana i zapięta. Jeśli z jakiegoś powodu jej nie zakładasz zabezpiecz kamizelkę przed podeptaniem i zniszczeniem, pamiętaj, że to sprzęt ratujący życie.
Co zabrać ze sobą?
Jeśli wybieramy się na indywidualną wycieczkę kajakową należy pamiętać o zabraniu:
- telefonu komórkowego z naładowaną baterią,
- podstawowych środków opatrunkowych lub małej apteczki (bandaż, gaza, plastry), środki odkażające (przynajmniej woda utleniona), leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (pyralgina, polopiryna, apap), środki łagodzące oparzenia słoneczne (np. Panthenol) coś na alergię (doustne: wapno, Allertec, do smarowania po ukąszeniach owadów np. fenistil) oraz rękawiczki jednorazowe i małe nożyczki
- wody mineralnej (przynajmniej 1,5l na osobę)
- kremu z wysokim filtrem UV (środki odstraszające komary również mogą się przydać)
- prowiant na czas płynięcia, mogą to być kanapki, słodycze (w upalne dni unikajmy takich, które łatwo się roztapiają), owoce, kiełbaski jeśli planujemy przerwę na ognisko. W razie chłodniejszej pogody, przyda się termos z gorącą herbatą.
- worki na śmieci (dbamy o przyrodę, czyli śmieci zabieramy ze sobą; awaryjnie grube worki na śmieci mogą służyć do zabezpieczenia dobytku przed zamoczeniem),
- kompletu suchej odzieży na zmianę (wskazane szczególnie dla dzieci)
- ręcznik/chusta plażowa – do siedzenia, okrywania, osuszania itd….
Jeśli dysponujemy mapą terenu, na którym będziemy również warto ją zabrać.
Zarezerwuj kajak na spływ jednodniowy Nidą – łatwa rekreacyjna trasa w woj. świętokrzyskim. Zapraszamy.
Jak się spakować?
Wszystko co zabieramy ze sobą do kajaka może ulec zamoczeniu, a drobne ciężkie pakunki w razie wywrotki mogą opaść na dno i się zgubić. Należy o tym pamiętać szczególnie w przypadku sprzętu elektronicznego (telefony, aparaty, itp.) i dokumentów.
Do spakowania dobytku najlepiej wykorzystać worki wodoszczelne dedykowane do sportów wodnych. Na naszych spływach jednodniowych otrzymują Państwo do dyspozycji na czas spływu jednodniowego jeden duży 65 litrowy worek wodoszczelny na kajak, można też użyć mocnych worków na śmieci. Więcej o wodoszczelnych opakowaniach
– Telefon warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnym wodoszczelnym pokrowcem lub kilkoma woreczkami foliowymi ze szczelnym zamknięciem. Najbezpieczniej na czas spływu schować go w dobrze zabezpieczonym bagażu głównym i wyjąć dopiero w celu poproszenia o odbiór kajaków.
– Dokumenty i kluczyki do samochodu – schować w większym bagażu, aby w razie wywrotki nie było problemu z wyłowieniem.
– Jedzenie można włożyć w kilka toreb foliowych lub zamykane wiaderko plastikowe, a mając do dyspozycji duży worek wodoszczelny na czas spływu jednodniowego, można tam umieścić prowiant.
Wszystkie bagaże pomieszczą się w dziobie i w rufie kajaka.
Jak siedzimy w kajaku?
Płynąc kajakiem dwuosobowym w dwie osoby, osoba cięższa lub bardziej doświadczona siedzi z tyłu. Do niej należy sterowanie kajakiem.
Osoba mniej doświadczona lub lżejsza siada z przodu. Informuje ona swojego sternika o ewentualnych przeszkodach czy zakrętach pojawiających się przed dziobem jako szlakowy. Ważne jest, żeby starać się zsynchronizować tempo wiosłowania.
Jeśli płyniemy dwuosobowym kajakiem w pojedynkę, siadamy z tyłu, na miejscu sternika.
Dziecko w kajaku? Nie ma problemu!
Zabierając dziecko do kajaka musimy bezwzględnie przestrzegać tego, aby płynęło ono cały czas w dobrze dobranej i dokładnie zapiętej kamizelce i zawsze pod opieką osoby dorosłej.
Ważne, by dwójki dzieci nie wsadzać do jednego kajaka.
Nie polecamy też układu: jedna osoba dorosła dwójka dzieci. Po pierwsze niewygodnie, po drugie w razie wywrotki osoba dorosła powinna się zajmować tylko jednym dzieckiem.
Dziecko starsze siedzi z przodu, na miejscu szlakowego, jeśli ma siłę i chęć może pomóc rodzicowi w wiosłowaniu. Małe dzieci – do 5 roku życia, mogą płynąć w kajaku jako trzecie, na specjalnym dodatkowym siedzeniu. Należy pamiętać, że dodatkowe siedzonko/oparcie dla dziecka znajduje się pomiędzy standardowymi siedzeniami i zabiera przestrzeń rodzicowi siedzącemu z tyłu. Tematykę pływania z dziećmi poruszamy też na blogu
Jak pokonywać przeszkody?
Płynąc kajakiem po rzece o naturalnym charakterze zdarzy się na pewno miejsce gdzie napotkamy zwalone drzewo, wystające z wody pale czy płyciznę. O tym jak poradzić sobie z różnymi przeszkodami na rzece i o tym, co oznacza „czytanie wody” można poczytać tutaj
Warto też wiedzieć, co zrobić w razie wywrotki kajaka.
Krótkie filmiki o tym jak pływać kajakiem
zwięzłe porady na pierwszy raz w kajaku np. poniżej krótko jak się wiosłuje.
Zobacz też pozostałe filmiki z playlisty Porady kajakowe