BLOG

Spływ kajakowy jesienią, czyli już chłodniej i częściej pada deszcz

/ 0 komentarzy / w Spływy kajakowe, Sprzęt i ekwipunek
Spływ kajakowy jesienią, czyli już chłodniej i częściej pada deszcz

Lato dobiega końca. Nadchodzi czas krótszych dni, chłodnych poranków i babiego lata. Spływy kajakowe późnym latem i jesienią również mają wiele uroku. Ruch na rzekach jest mniejszy, słońce nie grzeje już tak bezlitośnie a poziom wody, dzięki częstszym deszczom, z reguły się nieco podnosi.
Planując spływ kajakowy jesienią warto zmodyfikować nieco listę ekwipunku i wzbogacić ją o obowiązkowy zestaw odzieżowy.

Prawdopodobnie nie będziemy już płynąć kajakiem w kostiumie kąpielowym czy w samych spodenkach – zamiast tego przyda się odzież termoaktywna, na przykład cienka koszulka z długim rękawem, która nawet zamoczona szybko wyschnie a dobrze ochroni przed chłodniejszymi podmuchami wiatru. Spodenki, legginsy czy getry z syntetycznych materiałów też się przydadzą.
Przy wodowaniu kajaka często wchodzimy do wody, która pod koniec sierpnia i we wrześniu bywa już zimna. Coraz szerzej dostępna jest odzież neoprenowa, do kupienia w dużych sklepach sportowych i marketach – neoprenowe spodenki i skarpetki zapewnią ochronę przed chłodem i zimną wodą. Na jednorazowy wypad kajakowy nie trzeba kupować skarpet neoprenowych, wystarczy zabrać do kajaka zwykłe, ciepłe skarpety oraz buty i założyć je na czas płynięcia po zwodowaniu.

Zdecydowanie nie można zapomnieć o czapce! Jesienny wiatr bywa porywisty i zimny, dlatego kapelusz plażowy warto zastąpić czapką z bawełnianej dzianiny czy opaską, która będzie dobrze przylegać, nie spadnie z głowy przy wietrznej pogodzie i ogrzeje uszy. Warto zabrać też chustkę na szyję lub komin, albo założyć bluzę z golfem.

Oczywiście obowiązkowym elementem stroju jest cieplejsza bluza – najlepiej polarowa i kurtka, która ochroni zarówno przed ewentualnym deszczem, ale również przed wiatrem. Nie jest złym pomysłem zabranie parasola, pod którym, w razie deszczu będzie można schronić się w oczekiwaniu na dowóz lub odbiór sprzętu. Dodatkowe wskazówki jak przygotować się na deszczową pogodę tutaj.

Pamiętamy w dalszym ciągu o wodzie mineralnej, którą zabieramy do kajaka, ale jesienią przyda się też termos z gorącą herbatą i wysokokaloryczne przekąski.
Na wodę warto również zabrać dodatkowy komplet odzieży na zmianę. Wywrotka na kajaku latem jest przygodą i okazją do ochłodzenia się, jesienią jednak może skończyć się przeziębieniem, zwłaszcza jeśli po „kabinie” będziemy zmuszeni płynąć dalej w mokrych ubraniach.

A po skończonym spływie wszyscy chętnie ogrzeją się przy ognisku. Jesienny spływ można połączyć z pieczeniem ziemniaków i zakończeniem lata w gronie przyjaciół przy ogniu.

Fundusze UE