Liswarta

Aktualizacja 24.02.2022 – Nie udostępniamy już kajaków na Wartę i Liswartę, zapraszamy na Nidę lub Pilicę. Poniżej archiwalny opis szlaku.

Liswarta ma długość 93 km i jest lewym dopływem Warty. W dolnym biegu przepływa przez powiat kłobucki, w północnej części województwa śląskiego. Ten fragment rzeki to niezwykle malowniczy szlak kajakowy. Naturalny charakter rzeki, liczne meandry, zakola, sosnowe lasy to niezaprzeczalne atuty Liswarty. Na szlaku można też spotkać kilka ciekawych budowli takich jak stary młyn lub most. Szlak ten jest jeszcze relatywnie mało popularny, co oznacza, że wyjazd na kajaki będzie kameralny i cichy. Niestety dolna Liswarta jest za krótka na wielodniowy spływ. Na szczęście możemy kontynuować płynięcie Wartą. Fragment Warty, po połączeniu z Liswartą również jest niezwykle malowniczym szlakiem kajakowym.

Szlak kajakowy Liswarty

Spływ można rozpocząć od Krzepic, na prawym brzegu, na przeciw młyna. W takim przypadku na pokonanie 32km dzielących nas od Warty musimy zarezerwować 2 dni. Ponieważ za Krzepicami jest kilka prożków, warto rozważyć start trochę niżej, w Dankowie. Tu zaczyna się najładniejszy odcinek z krętym korytem, malowniczym krajobrazem i bujną roślinnością. Rekomendujemy start w Dankowie ze względu na niskie koszty transportu kajaków, parking i biwak. Na jednodniową wycieczkę można wybrać trasę Zawady-Wąsosz. Ten ostatni leży już nad Wartą, kilka kilometrów od połączenia. Samo miejsce połączenia nie jest dobrym miejscem do zakończenia spływu ze względu na kłopot z dojazdem nad rzekę. Na cyplu oblewanym przez wody Warty i Liswarty można za to z powodzeniem biwakować.

Kilometraż

32,0 km Krzepice. Start poniżej mostu (p), naprzeciwko młyna. Do Dankowa kilka progów
25,4 km Danków, most drogowy. Początek najpiękniejszego fragmentu Liswarty
23,8 km (p) Troniny. Malowniczy młyn
22,0 km (l) Rębielice Szlacheckie. Płyniemy prawą odnogą. Później przenoska (p)
14,8 km Zawady. Most drogowy. Dogodne miejsce na przerwę 200 m dalej (p)
12,0 km ciekawy, kamienny most kolejowy
9,6 km (p) Suchany, kilka bystrzy, poniżej (p) malownicze miejsce na biwak
1,5 km most drogowy
0,0km (l) wieś Kule, ujście do Warty Przy samym ujściu dojazd do rzeki jest problematyczny. Kajaki odebrać możemy wygodnie 3 kilometry niżej, w Wąsoszu Górnym
Fundusze UE