Pilica

Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły, długości 342 km i średnim spadku 0,5 prom. Położona jest w południowej i centralnej Polsce. Przepływa między innymi przez Szczekociny, Sulejów, Spałę, Białobrzegi i Warkę. Pilica urokliwie meandruje wśród rozległych łąk, lasów, bagienek tworząc liczne wysepki i zakola. W środkowym biegu, pomiędzy Sulejowem a Smardzewicami położony jest Zalew Sulejowski, który jest największym zbiornikiem wodnym w centralnej Polsce. Okolice rzeki są również atrakcyjne pod względem krajoznawczym. Kajakarzy zainteresować może na przykład pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rzece, czyli Skansen Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

Pływaj kajakiem po Pilicy:

Szlak kajakowy Pilicy

Rzeka ta jest bardzo ciekawym, urozmaiconym, nizinnym szlakiem kajakowym z wieloma sympatycznymi miejscami na biwak. Dla kajaka Pilica dostępna jest w zasadzie już od Szczekocin, my pływamy najczęściej od Maluszyna. Odcinek środkowej Pilicy od Maluszyna do Sulejowa wybornie nadaje się do spływów kajakowych nawet dla początkujących kajakarzy. Nie jest tak szeroki jak fragmenty bliżej Wisły a jednocześnie dużo łatwiejszy od odcinków w górze rzeki. To ok. 90km nizinnej rzeki bez ani jednej przenoski, za to z fajnymi miejscami do kąpieli, czyli raj dla kajakarzy z dziećmi. Naturalne, urozmaicone koryto, malownicze krajobrazy i czysta woda. Nic dziwnego, że Pilica naprawdę zachwyca. Pokonanie odcinka Maluszyn-Sulejów wymaga ok. 5 dni wiosłowania.

Kilometraż

237,8 km (l) Maluszyn, sklep, nowy most na trasie nr 785 Ciężkowice-Włoszczowa, spływy kajakowe rozpoczynamy na biwaku tuż za mostem na prawym brzegu, dogodny dojazd, boisko do siatkówki, plaża. Samochody można zostawić u bardzo życzliwej kajakarzom Pani sołtys w Maluszynie. Do Sulejowa rzeka szeroka, kręta, bez przeszkód z dużą ilością ładnych miejsc do biwakowania
231,4 km (p) Sudzinek, most
226,8 km (p) ujście Czarnej Włoszczowskiej
221,8 km (p) Bobrowniki, most
220,0 km (p) biwak użytkowany przez Kajakiem.pl, 400 m dalej most, (l) wieś Krzętów
210,9 km (p) Biały Brzeg, dobre miejsce na biwak
202,4 km Przedbórz, sklepy, restauracja, most na trasie nr 42, Radomsko-Końskie, przed mostem kamienny próg, spływy kajakowe najlepiej kończyć, przed mostem (p) na plaży z boiskiem do siatkówki, zacząć najlepiej za mostem (l)
191,9 km (p) wieś Taras, miejsca na biwak
189,0 km (p) wieś Faliszew, kładka
184,0 km (l) Łęg Ręczyński, początek Sulejowskiego Parku Krajobrazowego
176,0 km (l) Trzy Morgi, wysoka skarpa z ładnym widokiem, sezonowy sklep, możliwy biwak (p), kilkaset metrów dalej stanica harcerska (l)
173,0 km zakole w lewo, wyskoki piaszczysty brzeg, dobre miejsce na postój i biwak, punkt widokowy
168,0 km (l) ośrodek wypoczynkowy Biała, możliwy nocleg
164,0 km (p) ujście Czarnej Malenieckiej
162,0 km (l) wieś Kurnędz, za wsią można zakończyć spływ kajakowy, dobry dojazd samochodem z przyczepą (l)
157,0 km Sulejów, most drogowy na trasie nr 12, Piotrków-Trybunalski - Radom, początek Zalewu Sulejowskiego, spływy można kończyć np na terenie ośrodka Viktoria (l) kilka kilometrów od mostu, na Zalewie występuje dość niebezpieczna fala dlatego też należy raczej płynąć przy brzegu, zbiornik ma 17 km długości, chcąc płynąć dalej należy pokonać zaporę w Smardzewicach
Fundusze UE