Warta

Aktualizacja 24.02.2022 – Nie udostępniamy już kajaków na Wartę i Liswartę, zapraszamy na Nidę lub Pilicę. Poniżej archiwalny opis szlaku.

Warta to trzecia pod względem długości polska rzeka – 808 km. Jej źródła znajdują się na przedmieściach Zawiercia na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Płynie między innymi przez Częstochowę, Sieradz, Konin, Poznań by w Kostrzynie zasilić Odrę. W dolnym biegu jest na tyle duża, że nadaje się do żeglugi towarowej i pasażerskiej. Górny fragment Warty na północ od Częstochowy to piękny szlak kajakowy. My zapraszamy na spływy Górną Wartą na odcinku od Mstowa do Jeziorska. Długość tego fragmentu wynosi ok. 190km, przy średnim spadku 1,02-0,80 promila. Za Działoszynem zaczyna się najładniejszy odcinek Warty płynący między innymi przez Załęczański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Warty i Widawki. Spływ kajakowy Wartą można też zacząć na jej lewobrzeżnym dopływie- Liswarcie.

Szlak kajakowy Warty

Najładniejszy fragment zaczyna się za Działoszynem. Jest to Załęczański Łuk Warty, który nie nastręcza kajakarzom żadnych trudności a oferuje wspaniałe doznania estetyczne. Płynie się korytem obfitującym w wyspy, zakola, starorzecza. Na brzegu dużo lasów, skarp, wąwozów. W okolicy sporo zjawisk krasowych: jaskiń, ostańców, wywierzysk. Całość jest chroniona w ramach Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Poniżej prezentujemy najciekawszy naszym zdaniem fragment szlaku kajakowego Warty, który- szczególnie w połączeniu z Liswartą- jest doskonałym wyborem na kajakowy urlop, zwłaszcza, że turystów wciąż nie ma tu tylu ile gdzie indziej.

Kilometraż

639 km (l) ujście Liswarty, pięknego szlaku kajakowego, na cyplu pomiędzy rzekami malowniczy biwak (na biwak można dojechać przez most na Liswarcie w Kulach)
634,8 km most w Wąsoszu, dogodny dojazd nad rzekę, dobre miejsce do rozpoczynania dużych spływów kajakowych
630 km Niwiska - płynąć prawą odnogą
628 km Młyn Jelity, płynąć prawą odnogą
627,5 km most kolejowy
626 km (l) Zalesiaki - na brzegu prywatny ośrodek Malibu
624 km rozgałęzienie, płynąć prawą odnogą
623 km Działoszyn, przy młynie łatwa przenoska przez wyspę
620 km most w Lisowicach, dobre miejsce do wodowania kajaków
616 km most w Bobrownikach, 300 m przed mostem widoczny z rzeki sklep
604 km most w Załęczu Wielkim, na lewo wieś i sklepy
604,5 km (l) ośrodek Warta
603,5 km (p) ośrodek ZHP Nadwarciański Gród, obok ośrodka duży, rozmyty próg (próg jest spływalny ale niewprawni kajakarze mogą przenieść kajaki przy drewnianym młynie na prawym brzegu)
591 km most we wsi Kamion - konieczna przenoska (p)
587,5 km most w Krzeczowie - przed mostem miejsce wodowania (p) za mostem prywatny camping (l)
585,5 km Łyków - rozmyty próg
577,5 km Borkowo, próg, przenoska (l)
573,5 km Osjaków most, za mostem miejsce wodowania (p)
568 km ujście Wierznicy (p)
563,5 km Konopnica most
559,5 km Rychłocice, most
555 km Jarocice, próg
541 km Wartę zasila Widawka (p) - szlak kajakowy (Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki)
526,5 km Sieradz - most na trasie Siaradz-Łódź
Fundusze UE