BLOG

Własne kajaki?

/ 0 komentarzy / w Sprzęt i ekwipunek
Własne kajaki?

Jeśli każdego roku spędzamy sporo czasu na wodzie możemy pomyśleć o zainwestowaniu we własne kajaki. Możemy wtedy kupić taki sprzęt jaki uznamy za najlepszy do naszych potrzeb. Rozwiązanie takie ma jednak kilka minusów:

Po pierwsze: musimy mieć miejsce gdzie będziemy nasze kajaki przechowywać. Najpopularniejsze turystyczne „dwójki” mają około 5 metrów długości więc mieszkanie w bloku odpada.

Po drugie: transport kajaków jest niezwykle kłopotliwy. Można pokusić się o ładowanie ich na dach samochodu, lecz dużo lepszym pomysłem jest specjalna przyczepa z odpowiednim stelażem i przedłużonym dyszlem (wystarczy lekka konstrukcja o DMC do 750kg) Na przyczepę możemy załadować więcej niż dwa kajaki lecz jest ona dodatkowym kosztem i- znowu- musimy mieć gdzie ją trzymać.

Po trzecie: nawet jeśli zawieziemy kajaki na dachu swojego samochodu, po spływie musimy jakoś się do niego dostać i wrócić po sprzęt, co nie zawsze jest proste.

Po czwarte: jeśli chcemy płynąć w większym gronie na przykład zapraszając na spływ znajomych i tak musimy wypożyczyć dodatkowe kajaki i zapłacić za ich transport, a jego koszt zależy tylko od kilometrów a nie od liczby przewożonych kajaków

Podsumowując: jeśli jesteśmy wytrawnymi kajakarzami, dużo pływamy i wiemy jak poradzić sobie z logistyczno-magazynowymi problemami- możemy pomyśleć o kupnie swoich kajaków. Jeśli pływamy sporadycznie lepiej będzie skorzystać z oferty firmy posiadającej kajaki na wynajem i dysponującej odpowiednimi przyczepami do ich transportu. Kajaki będą przywiezione we wskazane miejsce, odebrane po spływie a kierowcy zostaną odwiezieni do samochodów. Przy okazjonalnym pływaniu ta wersja jest wygodniejsza i tańsza.

 

Fundusze UE