BLOG

Zorganizowane spływy kajakowe. Profesjonalny organizator spływów kajakowych.

/ 0 komentarzy / w Kajakiem.pl, Spływy kajakowe
Zorganizowane spływy kajakowe. Profesjonalny organizator spływów kajakowych.

Zorganizowany spływ kajakowy to coś więcej niż tylko kajaki. To impreza turystyczna, nawet, jeśli zawiera tylko dwa elementy, albo obejmuje nocleg lub trwa ponad 24 godziny, czyli na przykład kajaki i usługa przewodnicka, zgodnie z prawem jest imprezą turystyczną. Niestety, nie każdy właściciel kajaków może być organizatorem spływów kajakowych.

W myśl ustawy O usługach turystycznych organizatorem spływu może być tylko podmiot wpisany do rejestru organizatorów turystyki. Każda firma organizująca spływy musi także posiadać zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów. Organizatorów turystyki obowiązuje również szczególna procedura VAT-marża. Firma nieposiadająca wpisu do rejestru organizatorów turystyki nie może organizować spływów kajakowych.

Organizator turystyki wpisany do rejestru organizatorów to nic innego jak Biuro Podróży i można to sprawdzić online w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych www.turystyka.gov.pl , są tam również dane o ważności wpisu i zabezpieczeniu finansowym na rzecz klientów.

Przedsiębiorstwo Turystyczne Kajakiem.pl jest organizatorem turystyki od 2005 roku. Jest wpisane do Rejestru Organizatorów Turystyki przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego pod numerem zaświadczenia 86/10. Wpłaty klientów wnoszone tytułem opłat za spływy zorganizowane są chronione gwarancją ubezpieczeniową AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. oznacza to, że w sytuacji niezrealizowania imprez klienci poprzez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego otrzymają zwrot wniesionych opłat.

W zależności od realizowanej oferty Kajakiem.pl działa jako Biuro Podróży lub jako wypożyczalnia kajaków, aby ułatwić Państwu rozróżnienie, oferta Biura Podróży została oznakowana znakiem Gwarancja Biura Podróży:

gwarancja logo orange
Jako organizator turystyki wystawiamy faktury z adnotacją procedura marży dla biur podróży i często są one podstawą do dofinansowania wypoczynku przez zakład pracy.

Oprócz wymagań formalno-prawnych profesjonalny organizator spływów kajakowych musi spełniać inne kryteria:

  • posiadać wiedzę z zakresu metodyki prowadzenia imprez kajakowych, co oznacza w praktyce, że musi być bardzo doświadczonym, czynnym kajakarzem, a najlepiej instruktorem kajakarstwa. Pływanie kajakiem jest generalnie łatwe, ale na zorganizowanej imprezie jest milion rzeczy, które mogą się wydarzyć. Trzeba umieć je przewidzieć i w miarą możliwości im zapobiec a w czarnym scenariuszu-odpowiednio się zachować.
  • doskonale znać rzekę, na której planuje zorganizowanie spływu. Nie z przewodnika, nie z minionych lat. Musi wiedzieć, czego może się spodziewać teraz, o tej porze roku, przy tym stanie wody. Ta wiedza dotyczy także topografii okolicy, dojazdów do rzeki, najbliższych sklepów itd.
  • dysponować sprawnym i bezpiecznym sprzętem umożliwiającym profesjonalne przeprowadzenie imprezy. Dotyczy to nie tylko kajaków i wioseł, ale również przyczep, samochodów, sprzętu biwakowego a także środków asekuracyjnych: kamizelek i rzutek.
  • zatrudniać, choć w tym momencie nie wymaga tego prawo, wykwalifikowanych, doświadczonych instruktorów. Ratownik WOPR czy przewodnik płynący pierwszy, nie załatwiają tematu. Z całym szacunkiem dla innych profesji spływ powinien prowadzić doświadczony kajakarz. Nie sam. Nawet w przypadku małych grup na spływie powinno być minimum dwóch instruktorów.

Decydując się na skorzystanie z oferty firmy specjalizującej się w kompleksowej obsłudze spływów nie musimy kłopotać się o kajaki, miejsca noclegowe, transport bagaży czy ubezpieczenie. Rzetelny organizator zapewni wszystko, co potrzebne jest do komfortowego i bezpiecznego spędzenia wolnego czasu na wodzie. Pakujemy się?

 

Fundusze UE