BLOG

Wypożyczalnia kajaków – uwagi praktyczne oraz aspekty prawne

/ 0 komentarzy / w Sprzęt i ekwipunek
Wypożyczalnia kajaków – uwagi praktyczne oraz aspekty prawne

Spływy kajakowe zrobiły się w ostatnich latach niezwykle popularne. Kajaki pływają po setkach polskich rzek, jezior i kanałów a ich zarezerwowanie jest niezwykle proste. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „wypożyczalnia kajaków” otrzymamy dziesiątki stron firm zajmujących się wynajmem kajaków. Na co zwrócić uwagę decydując się na współpracę z jedną z nich?

Przede wszystkim dobra wypożyczalnia kajaków dysponuje dobrym sprzętem. Czasy kajaków poliestrowych, czyli popularnych szklaków powoli mijają. Standardem są już kajaki polietylenowe, dużo wygodniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Podobnie wygląda sytuacja z wiosłami. Ciężkie drewniane wiosła możemy uznać za przeżytek.

Druga kwestia to bezpieczeństwo. Wypożyczalnia kajaków musi dysponować szeroką gamą kamizelek asekuracyjnych. Muszą być niezniszczone, kompletne i w wielu rozmiarach. Szczególnie, gdy wybieramy się na kajaki z dziećmi, musimy mieć pewność, że dostaniemy odpowiednie kapoki.

Na spływie mamy płynąć a nie godzinami czekać na kajaki. Upewnijmy się, że firma dysponuje odpowiednim zapleczem transportowym. Niektóre podmioty posiadają imponującą flotę, ale nie są

w stanie sprawnie jej przemieszczać. Logistyka to słaby punkt wielu wypożyczalni kajaków. Jeśli chcesz by organizacja Twojego spływu kajakowego była sprawna a transport kajaków zrealizowany punktualnie wybierz firmę mającą odpowiednią ilość samochodów z przyczepami.

Firma organizująca spływy kajakowe musi też wszystko wiedzieć o proponowanych szlakach. Domagaj się odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Gdzie spać? Gdzie zostawić samochód? Jak dobrać trasę? Na co uważać? Gdzie zrobić zakupy? Kajaki to nie wszystko. Może potrzebujesz namiotu, kuchenki gazowej, drewna na ognisko? Mamy wolny rynek, szukaj najbogatszej oferty i najbardziej kompetentnych usługodawców.

I wreszcie szybki kontakt. Jeśli przez wiele dni nikt nie odbiera twoich telefonów i nie odpowiada na maile to znaczy nie traktuje swojej pracy i swoich klientów poważnie- poszukaj kajaków gdzie indziej…

Wypożyczalnia kajaków to biznes łatwy do założenia. Potrzebny jest tylko odpowiedni wpis w ewidencji działalności gospodarczej. Niewymagane są dodatkowe zgody czy koncesje. Nie trzeba ponosić też opłat za użytkowanie rzek. Mówimy tutaj o indywidualnym wynajmie kajaków. Inaczej wygląda sprawa w przypadku podmiotów chcących prowadzić działalność organizatora turystyki.

Zorganizowane spływy kajakowe może oferować tylko podmiot mający Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki. Takie zaświadczenie wydaje odpowiedni Urząd Marszałkowski i powinny je mieć wszystkie firmy zajmujące się organizowaniem imprez turystycznych lub pośredniczeniem w zawieraniu umów o świadczenia usług turystycznych. Jeśli dana firma oferuje nie tylko wynajem kajaków, ale również spływy kajakowe nr Wpisu do Rejestru musi znajdować się w widocznym miejscu na stronie internetowe. Drugim niezbędnym dokumentem jest umowa gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo polisa na rzecz klientów, które stanowią zabezpieczenie z tytuły niewykonania lub nienależytego wykonania usługi. Wszyscy uczestnicy zorganizowanego spływu kajakowego muszą też mieć wykupioną przez organizatora polisę NW. Każdy klient ma też prawo do wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji w imprezie. W październiku 2010 r weszła w życie ustawa likwidująca Uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej o Specjalności Kajakarstwo, więc spływy może już prowadzić właściwie każdy. Oczywiście w interesie organizatorów i klientów leży, by wciąż były to osoby doświadczone i kompetentne.

Wynająć kajaki może bez przeszkód każda dorosła osoba. Nie jest do tego potrzebna, jak przed laty, karta pływacka. Zwykle odbywa się to poprzez podpisanie jakiegoś dokumentu np. umowy wynajmu. Wypożyczający zobowiązuje się w nim do pełnej odpowiedzialności za powierzony sprzęt i oświadcza, że wypożyczalnia kajaków nie ponosi odpowiedzialności za zachowania płynących, co jest zupełnie zrozumiałe, płyną przecież sami. Podpisanie umowy jest też równoznaczne z akcepcją regulaminu, który precyzyjnie reguluje kwestię, zniszczenie lub zgubienia sprzętu, klarowania, ewentualnych odszkodowań itd.

Fundusze UE