BLOG

Wypożyczalnia kajaków

/ 0 komentarzy / w Sprzęt i ekwipunek
Wypożyczalnia kajaków

Polska posiada bardzo różnorodną i długą, obliczaną na ponad trzydzieści tysięcy kilometrów, sieć szlaków kajakowych. W całym kraju prężnie działają firmy proponujące zorganizowane spływy kajakowe bądź oferujące kajaki na wynajem. Jednak, jak to w życiu bywa, wypożyczalnia kajaków wypożyczalni nierówna. Jak nie stracić czasu, nerwów i pieniędzy i wybrać najlepszą?

Głównym źródłem informacji w dzisiejszych czasach jest oczywiście Internet. Znajdźmy stronę firmy proponującą wypożyczenie kajaków w interesującym nas regionie i dokładnie zapoznajmy się z ofertą. Nie zaszkodzi też poszperanie na forach internetowych, pamiętając jednak, że opinie, które tam znajdziemy mogą być autorstwa nieuczciwych konkurentów lub bardzo roszczeniowych klientów, zwykle niezadowolonych dla zasady. W razie jakichkolwiek wątpliwości zadzwońmy do wypożyczalni kajaków po dodatkowe informacje.

W pierwszej kolejności musimy ustalić jakim sprzętem dysponuje firma wynajmująca kajaki. W większości przypadków będą to tradycyjne kajaki poliestrowe czyli tzw. „szklaki”. Oczywiście można na nich pływać z powodzeniem ale warto poszukać wypożyczalni oferującej także kajaki polietylenowe. Ich wynajęcie jest odrobinę droższe ale otrzymujemy sprzęt nowocześniejszy, wygodniejszy i- co najważniejsze- bardzo odporny na uszkodzenia. Wynajmując kajaki polietylenowe możemy zapomnieć o rozoranym dnie czy przeciekającej burcie. Jeśli mimo wszystko decydujemy się na kajaki tradycyjne upewnijmy się, że są w dobrym stanie technicznym

Sprawdźmy też jakimi wiosłami i kamizelkami dysponuje wybrana przez nas wypożyczalnia kajaków. Lepiej się pływa używając nowych, lekkich i wytrzymałych wioseł niż ciężkich, drewnianych, wyszczerbionych zabytków. Kamizelki muszą mieć atest, działające zapięcia i odpowiedni rozmiar. Odpowiedni dobór kamizelki jest szczególnie istotny w przypadku najmłodszych uczestników spływu.

Ustalmy też iloma samochodami i przyczepami dysponuje wypożyczalnia i jak długo przyjdzie nam czekać na dostarczenie czy odbiór kajaków. W wielu przypadkach możliwości transportowe firmy są zbyt skromne w stosunku do liczby posiadanych kajaków i często, przy dużej liczbie obsługiwanych turystów, czekanie na samochód przeciąga się w nieskończoność.

Na koniec wypada ustalić cenę, za wynajęte kajaki oraz ich transport. Zapytajmy też o dodatkowe usługi: możliwość wynajęcia namiotów, kuchenek gazowych, parking dla samochodów, organizację ognisk, transport bagaży na kolejne etapy spływu itd. Dobra wypożyczalnia kajaków musi też służyć fachową poradą. Jej właściciele lub pracownicy powinni doskonale znać obsługiwane szlaki kajakowe i zawsze znaleźć czas, by szczegółowo opisać trasę, wskazać miejsca na nocleg czy zaproponować coś ciekawego do zwiedzania.

Fundusze UE