BLOG

Ster w kajaku

/ 0 komentarzy / w Sprzęt i ekwipunek
Ster w kajaku

Kilka razy spotkałem się z pytaniem czy w kajaku jest ster. Owszem, część kajaków jest w niego wyposażonych. Niektórzy kajakarze bardzo chwalą sobie takie rozwiązanie, choć ja do tego grona nie należę.

Ster w mojej opinii zdaje egzamin tylko na odpowiednio szerokich i głębokich wodach. Świetnie się sprawdza na przykład przy pokonywaniu jeziora, szczególnie przy bocznym wietrze, ponieważ skutecznie pomaga utrzymywać kierunek. Łatwiej nam płynąć prosto i wkładamy w to mniej energii, niż przy utrzymywaniu kursu przy pomocy wioseł.

Podczas spływu kajakowego rzeką, zwłaszcza płytką, z dużą ilością przeszkód ze sterem jest jednak więcej problemów. Zupełnie zaś nie wyobrażam sobie ciągłej troski o delikatne w sumie urządzenie podczas pływania rzeką zwałkową. Kręte koryto, duża ilość zwalonych drzew, niski poziom wody czy wodna roślinność to nie jest wymarzona trasa dla kajaków ze sterem. Dodatkowo musimy pamiętać, że ster praktycznie nie działa przy niewielkiej prędkości kajaka względem wody, czyli na rzece, na której dużo się dzieje jest właściwie bezużyteczny.

Reasumując: jeśli ktoś chce popływać po jezierze może spokojnie wybrać kajak ze sterem, jako elementem ułatwiającym utrzymanie kierunku. Tym, którzy chcą pływać rzekami do wszelkich manewrów radzę jednak używać tylko wiosła.

Fundusze UE